Powrót do strony głównej

Archiwum

numer 1/2012, luty

Okładka
Szanowni Czytelnicy!
Witam Państwa gorąco na łamach pierwszego w tym roku wydania „Asysty Dentystycznej”. Chciałabym serdecznie podziękować za to, że byli Państwo z nami przez cały 2011 rok, wspierając nas miłym słowem oraz pochlebnymi opiniami. Mam nadzieję, że wraz z zespołem redakcyjnym sprostałyśmy Państwa oczekiwaniom i pozostaną Państwo z nami w kolejnym, z pewnością równie owocnym i intensywnym roku.

Okazją do spotkania będą targi Krakdent, które odbędą się 8-10 marca. Zapraszam Państwa do odwiedzenia naszego stoiska, gdzie będzie można zaprenumerować czasopismo bądź otrzymać jego bezpłatny egzemplarz.

Najnowszy numer obfituje w wiele interesujących i przydatnych w praktyce prac. Mechaniczne usuwanie kamienia nad- i poddziąsłowego jest niewątpliwie najczęstszym zabiegiem wykonywanym przez higienistki stomatologiczne, dlatego też »

DENTAL NEWS

Dental News

str. 6

SYLWETKI ASYSTY DENTYSTYCZNEJ

Profesjonalnie i z... sympatią do pacjenta

str. 8

W sierpniu 2008 roku w centrum Rzeszowa powstała Specjalistyczna Przychodnia Stomatologiczna Periocentrum. O organizacji i charakterystyce pracy podczas asystowania przy trudnych przypadkach periodontologicznych z właścicielką Anną Skibą oraz personelem średnim: »

PRACA Z PACJENTEM

Skaling ultradźwiękowy

autor: dypl .hig .stom. Bożena Bloch-Szotowska

str. 15

Skaling metodą ultradźwiękową należy do sposobów profesjonalnej profilaktyki periodontologicznej wykonywanej w gabinecie stomatologicznym. Mechaniczne usuwanie kamienia nad- i poddziąsłowego jest niewątpliwie najczęstszym zabiegiem wykonywanym przez higienistki stomatologiczne. Na rynku pojawiła »

Profilaktyka profesjonalna w gabinecie periodontologicznym

autor: dypl. hig. stom. Michał Kluczkowski

str. 21

W kolejnej część cyklu pt. „Rola higienistki stomatologicznej we współpracy z lekarzami periodontologami w profilaktyce chorób przyzębia”prezentujemy program terapii w gabinecie periodontologicznym. »

Utrzymanie przestrzeni w uzębieniu mlecznym – kiedy, po co i w jaki sposób?

autor: lek. stom. Katarzyna Pustułka

str. 24

Artykuł zwraca uwagę na fakt, że wczesne ekstrakcje mogą prowadzić do licznych negatywnych następstw w dalszym rozwoju układu stomatognatycznego. »

Procedury leczenia ortodontycznego – krok po kroku

autor: dypl. hig. stom. Agnieszka Nowak

str. 28

Na co trzeba zwrócić uwagę przed założeniem aparatu? Jakich procedur należy przestrzegać, aby leczenie ortodontyczne przebiegło prawidłowo, dając najlepsze efekty i satysfakcję pacjenta? »

Czy u pacjentek ciężarnych można wykonywać zdjęcia rentgenowskie – cz. II

autor: prof. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska

str. 30

Publikowana praca ma na celu rozwiać przynajmniej część wątpliwości i zapoznać personel średni z najnowszym stanem wiedzy na temat rentgenodiagnostyki ciężarnych kobiet. »

Strach przed dentystą Wpływ komunikowania się na dentofobię

autor: Barbara Kowalska

str. 34

Im szybciej rozpoznamy intencje pacjenta, jego strach i niepewność, tym szybciej prawidłowo zareagujemy i usuniemy w miarę możliwości czynniki, które powodują jego dyskomfort. »

SPRZĘT I MATERIAŁY

Słów kilka o szczoteczce do zębów

autor: dr n. med. lek. dent. Ksymena Staroń-Irla

str. 36

Przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej jest najważniejszym czynnikiem w walce z próchnicą i chorobami przyzębia. »

PIERWSZA POMOC

Nagłe zatrzymanie krążenia u dzieci i niemowląt

autor: rat. med. Konrad Kowalski

str. 40

W poprzednim numerze magazynu zaprezentowaliśmy pierwszą część artykułu dotyczącego postępowania w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (NZK) u osób dorosłych. W bieżącym numerze omówimy NZK u dzieci i niemowląt. »

GDY PACJENT ZAPYTA

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty? Wskazówki dla rodziców

autor: lek. stom. Rafał Marek

str. 44

Jednym z zadań personelu stomatologicznego jest informowanie rodziców, w jaki sposób powinni przygotować swoje dziecko do pierwszej wizyty u stomatologa. Te informacje z pewnością ułatwią zarówno rodzicom, jak i personelowi »

HIGIENA W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM

100 pytań do... sanepidu cz. II

str. 46

Za pośrednictwem portalu www.asystadentystyczna.pl, który zyskuje coraz większe zainteresowanie asystentek i higienistek stomatologicznych, do redakcji wpływa wiele szczegółowych pytań dotyczących zasad zachowania higieny w gabinetach stomatologicznych. Odpowiedzi na pytania uzyskała »

DENTAL ASSISTING

Angielski dla asysty. Lesson 6

str. 48

EDUKACJA

Ministerstwo Zdrowia odpowiada Część 2. Uznanie kwalifikacji zawodowych

str. 50

Dowiedz się, czy istnieje możliwość uznania kwalifikacji na podstawie przepracowanych lat w zawodzie oraz o możliwościach uzupełnienia wiedzy przez uczestnictwo w kursach. »

Tam warto być

str. 52

Tematy doskonalących kursów zawodowych dla asystentek i higienistek stomatologicznych w pierwszej połowie 2012 r. »

KOMUNIKACJA INTERPERSONALNA

Zrozumieć klienta niskobudżetowego. Dekalog asystentki i recepcjonistki

autor: dr n. ekon. Magdalena Szumska

str. 54

Prezentujemy 10 zasad, które ułatwią współpracę personelu średniego z klientem niskobudżetowym. »

Jak konstruktywnie przekazać pacjentowi krytyczną informację zwrotną?

autor: Robert Haściło

str. 55

Jeżeli formułujemy krytykę, to robimy to w celu korekty zachowania drugiej osoby, chcemy, by zmieniła swój sposób postępowania. »

Copyright © 2014 by ELAMED. Asysta Dentystyczna wydanie online. Wszystkie prawa zastrzeżone.